Spis treści

Wstęp

1. Stolica Andaluzji – Sewilla

2. Ruta del río Chillar – na chwilę orzeźwienia

3. Gibraltar – niezwykła mieszanka

4. El Torcal – uczta dla oczu

5. Granada – dar Maurów

6. Malaga – świetna baza wypadowa

7.  Ronda i Setenil de las Bodegas – dla fanów skał i urwisk

8.  Kadyks – zabytkowe miasto

9. Kordoba i jej piękne dziedzińce

10. Ruta Pirata, czyli szlakiem piratów

11. Szklarnie w Almeríi lub też „Morze z Plastiku”

12. Park Narodowy Doñana 3

Wstęp

Andaluzja jest drugim największym regionem w Hiszpanii pod względem powierzchni, zaraz po Kastylii-La Manchy. Jednak to ona jest zdecydowanie najbardziej popularnym celem turystycznym znanym z bogatego dziedzictwa kulturowego, pięknych krajobrazów i tętniących życiem miast. Kiedy na hasło „Hiszpania” widzimy przed oczami pokaz flamenco, walkę z bykami oraz czerwone wino, to tak naprawdę myślimy właśnie o Andaluzji. Jakby tego było mało, wizyta objazdowa to nie lada gratka dla miłośników języka, ponieważ właściwie w każdym większym mieście można usłyszeć typowe zwroty po hiszpańsku, niuanse językowe które sprawiają, że każde z nich jest wyjątkowe również pod względem lingwistycznym. W niniejszym wpisie przybliżymy najważniejsze atrakcje Andaluzji, oczywiście jest to całkowicie subiektywna, a być może chwilami nawet nieoczywista lista, natomiast w stu procentach podparta doświadczeniem oraz licznymi wizytami w tym zakątku kraju.

1. Stolica Andaluzji – Sewilla

Zwiedzanie Andaluzji zacznijmy od najważniejszego miejsca w kontekście administracyjnym, czyli jej stolicy – Sewilli. Bez wątpienia jest to miejsce wyjątkowe w odbiorze, jednak jedynie jeśli zastosujemy się do jednej wskazówki: trzeba zwiedzać je w porze przejściowej, tzn. ani nie latem, ani nie zimą. No, chyba że lubimy temperatury, których nie powstydziliby się w piekle. Z dwojga złego, zima jest wyborem rozsądniejszym, chociaż możemy być zaskoczeni, że w Andaluzji występują równie niskie temperatury. Pamiętajmy, że Sewilla leży w głębi półwyspu i klimat nie jest tak łagodny, jak nad samym morzem.

2. Ruta del río Chillar – na chwilę orzeźwienia

Nie samym miastem żyje jednak człowiek. W rejonie Andaluzji co prawda zabytków nie brakuje, ale również możemy korzystać z pięknych tras, które są świetną alternatywą dla rodzin z dziećmi, które potrzebują dużo ruchu. Jedną z nich jest ta o nazwie Río Chillar, czyli Rzeka Chillar, ponieważ prowadzi właśnie wzdłuż niej. Dzięki temu, nawet najgorętszy dzień lata nie jest wcale tak straszny, kiedy brodzimy właściwie przez cały czas po kostki w wodzie, a w pewnym punkcie możemy nawet zażyć orzeźwiającej kąpieli w wodospadzie.

3. Gibraltar – niezwykła mieszanka

Kolejnym punktem wartym uwagi o całkiem odmiennym charakterze jest Gibraltar. Nie jest to co prawda oficjalnie Andaluzja. Hiszpania musiała bowiem przekazać półwysep Wielkiej Brytanii. W 1830 r. stał się oficjalnie brytyjską kolonią. Nie zmienia to faktu, że będąc w Andaluzji warto się tam wybrać. Mimo, że jest to bardzo małe terytorium, zaskakuje ono ilością atrakcji. Pierwszym punktem programu powinno być wejście na Skałę Gibraltarską. Wspinaczka na szczyt nie jest najłatwiejsza, ale widoki na morze i okolicę z góry są warte włożonego wysiłku. Na szczycie skały znajduje się największa atrakcja turystyczna Gibraltaru – Naturalna Rezerwa Parkowa Góry Skałkowej, która jest domem dla kilku gatunków zwierząt, w tym małp barbaryjskich. Małpy nie są tylko ciekawostką turystyczną – są one również ważnym elementem ekosystemu Gibraltaru, a ich ochrona jest kluczowa dla przetrwania wielu gatunków roślin i zwierząt na tym obszarze. Trzeba pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które w razie niebezpieczeństwa mogą zaatakować. Kolejnym punktem programu powinno być zwiedzanie Starego Miasta oraz Katedry Świętej Trójcy, która ma piękne wnętrze z witrażami i mozaikami oraz bogatą historię, która sięga czasów Maurów i chrześcijańskiej rekonkwisty. Inną atrakcją w Starym Mieście jest Tunnels of Gibraltar, kompleks tuneli zbudowanych przez brytyjskie wojska w celu ochrony Gibraltaru podczas II wojny światowej. Poza tym, na ulicy można usłyszeć niezwykle ciekawy fenomen – mieszkańcy Gibraltaru mieszają naturalnie język angielski z językiem hiszpańskim, nawet w obrębie jednego zdania, co może się wydawać dość zabawne.

4. El Torcal – uczta dla oczu

Różnorodność jest tym, czym najbardziej zaskakuje nas Andaluzja. Atrakcje turystyczne znajdują się właściwie w każdym z licznych powiatów. Przejdźmy teraz do parku krajobrazowego El Torcal w powiecie Antequera. Jest to kolejna gratka dla fanów aktywnego spędzania czasu. Obszar zajmujący ponad 1100 hektarów, pokryty niezwykłymi formami skał wapiennych, które powstały około 150-250 milionów lat temu. Wtedy znajdowały się jeszcze na dnie morskim, by później zostać wypchnięte przez ruchy tektoniczne.

5. Granada – dar Maurów

Pora wrócić do tematu miast, z których również słynie Andaluzja. Co warto zobaczyć poza Sewillą? Przede wszystkim Granadę! Odnajdziemy tam najważniejszy z zabytków Andaluzji, La Alhambrę, czyli muzułmański pałac. Granada to ostatnia prowincja odbita z rąk Maurów podczas rekonkwisty, dlatego też jest naszpikowana pozostałościami po tych ludach. Jest to miejsce tak fascynujące, że ci, którzy zarezerwują na zwiedzanie tylko jeden dzień, wyjadą z poczuciem niedosytu.

6. Malaga – świetna baza wypadowa

Malaga jest zdecydowanie najłatwiejszym do dotarcia miejscem, ponieważ posiada największe lotnisko, jakie oferuje nam Andaluzja. Atrakcje w tej części regionu, czyli na wybrzeżu Costa Del Sol, właściwie się nie kończą. Samo miasto z jego urokliwymi uliczkami w centrum, świetną miejską plażą oraz dwoma zamkami wystarcza na udany długi weekend, jednak jest też doskonałą bazą wypadową do otaczających ją miejscowości: Mijas, Nerja, Benalmádena Pueblo, Fuengirola oraz, wspomniana wcześniej, Granada.

7. Ronda i Setenil de las Bodegas – dla fanów skał i urwisk

Są to dwie odmienne miejscowości, jednak zawierają się w jednym punkcie artykułu ponieważ nie dzieli je aby duża odległość i wycieczka nieuwzględniająca jednej z nich, byłaby niepełna. Bez wątpienia, w Rondzie znajdują się arcyważne zabytki Andaluzji, takie jak: most Puente Nuevo – największy i najbardziej imponujący most w Rondzie, który łączy dzielnicę La Ciudad z El Mercadillo. Most zbudowany został w XVIII wieku i ma ponad 100 metrów długości oraz arena do walki z bykami – jedna z najstarszych w Hiszpanii, która może pomieścić ponad 5000 widzów. Arena zbudowana została w 1785 roku i jest jednym z najważniejszych zabytków Rondy. Setenil de la Bodegas to niezwykłe miejsce Andaluzji, gdzie człowiek zdołał podporządkować się naturze, budując domy pod wielkimi skałami.

8. Kadyks – zabytkowe miasto

Kanary to nie jedyne miejsce do surfowania, jakie ma nam do zaoferowania Hiszpania. Andaluzja również może zaskoczyć doskonałymi warunkami do uprawiania tego fascynującego sportu. Mowa o Kadyksie, którego mieszkańcy mają tak trudny do odszyfrowania dialekt, że aby ich zrozumieć naprawdę trzeba zainwestować w dobry kurs hiszpańskiego. Sama nazwa miasta, zapisywana po hiszpańsku jako Cádiz, przez miejscowych wymawiana jest jako [cai]. Poza surfowaniem, można odwiedzić znaną w całej Hiszpanii katedrę: niesamowitą budowla, która łączy wiele stylów architektonicznych, w tym gotycki, barokowy i neoklasycystyczny.

9. Kordoba i jej piękne dziedzińce

Kolejne miasto na naszej liście to Kordoba. Szczególnie polecanym okresem do wizyty jest maj, kiedy to odbywa się święto Patio, czyli wydarzenie, podczas którego mieszkańcy Kordoby otwierają swoje pięknie udekorowane patio dla publiczności. Wiele z tych miejsc jest tradycyjnymi andaluzyjskimi dziedzińcami, które były używane przez wiele pokoleń, aby zapewnić ochłodę w gorących miesiącach letnich. Dziedzińce są pięknie udekorowane, a kobiety ubrane w tradycyjne stroje andaluzyjskie, tańczą na ulicach. Jeżeli jednak nie będziemy w stanie odwiedzić Kordoby w maju, lub wszystkie noclegi będą już zarezerwowane, a chcemy obejrzeć regionalne tańce, trzeba odwiedzić lokalny dom kultury. Andaluzja to dom dla tańca flamenco, więc często można ujrzeć spektakl w jednej z takich instytucji.

10. Ruta Pirata, czyli szlakiem piratów

Tym razem nie ma mowy o jednym miejscu, a o 20 kilometrowym szlaku o nazwie Ruta Pirata. Trasa ta przebiega przez najbardziej znane punkty wybrzeża Níjar, gdzie zbudowano systemy obrony balistycznej i wieże strażnicze, aby chronić półwysep przed atakami piratów i Berberów. Jest to propozycja dla tych, którzy chcieliby udać się do jednej z mniej obleganych atrakcji Andaluzji.

11. Szklarnie w Almeríi lub też „Morze z Plastiku”

Być może dla niektórych jest to dość kontrowersyjna propozycja, ale przy okazji wizyty w mieście Almería polecamy udać się do znajdujących się nieopodal szklarni. Są one widoczne z kosmosu dużo lepiej niż Mur Chiński ze względu na ich znaczną liczbę i rozległość. Z tego powodu obszar ten jest czasami nazywany „Morzem z Plastiku”. Widok szklarni z kosmosu jest nie tylko interesujący, ale także stanowi przypomnienie o ogromnej pracy, jaką wykonują rolnicy i producenci w regionie, aby dostarczyć świeże warzywa do sklepów i restauracji w całej Europie.

12. Park Narodowy Doñana

Ostatnim punktem na liście jest Park Narodowy Doñana. To obszar chroniony, znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, które umożliwiają podziwianie dzikiej przyrody. Na zachętę napiszemy tylko, że można tam spotkać: pumy, rysie, jastrzębie, żurawie, dzikie konie, a także flamingi! Dodatkowo, region ten oferuje jedne z najpiękniejszych i najdzikszych plaż Hiszpanii. Wiele osób, którzy prowadzą tak zwany van-life decydują się na pomieszkiwanie właśnie w tych okolicach ze względu na ich ogromny potencjał.

Jak widać, powyższa lista zawiera najbardziej znane zabytki Andaluzji, ale też mniej oczywiste propozycje. Region ten oferuje tak wiele różnorodnych aktywności, że każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na porę roku oraz upodobania. Nie bez powodu od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów z całego świata.