Walizka do Dubaju spakowana, więc czas zastanowić się, czego właściwie możemy spodziewać się po tym kraju, a przede wszystkim po jego przepisach oraz egzekwujących ich mieszkańcach.

Ten krótki artykuł zdecydowanie pozwoli na zrozumienie kultury Dubaju jeszcze lepiej, a także przytoczy niektóre niuanse tak egzotyczne dla takich nacji jak Polacy.

Poligamia w Dubaju jest dozwolona

Mężczyźni mogą mieć kilka żon, muszą jednak spełniać określone wymagania. Mężczyzna musi oferować każdej ze swoich kobiet te same luksusy, te same pieniądze i być w stanie jednakowo je utrzymać.

Wolność wyznania

jest to miejsce niezwykle kosmopolityczne, nie ma problemów związanych z wyznaniami mieszkańców. Religie współistnieją z szacunkiem i z należytym bezpieczeństwem. Dlatego też bardzo blisko siebie można znaleźć kościoły chrześcijańskie, świątynie hinduistyczne, żydowskie synagogi czy muzułmańskie meczety.

Luksusowe metro w Dubaju

Metro nie jest to jedynie luksusowe metro z wagonami VIP, ale także zostało zbudowane w rekordowym czasie. W 2009 roku wybudowano je w zaledwie 18 miesięcy.

Największe lotnisko na świecie jest w Dubaju

Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju to największe lotnisko na świecie. Jest to lotnisko o największej przepustowości ładunkowej i pasażerskiej. Wszystko, czego potrzebuje luksusowe miasto.

Taksówki dla kobiet

Istnieją taksówki z różowym dachem przeznaczone wyłącznie dla płci żeńskiej, to samo tyczy się specjalnych wagonów dla kobiet w metrze, jednak jedyną karą za wejście do takiego wagonu może być mandat.

Palm Jumeirah

Ta sztuczna wyspa w kształcie palmy jest naprawdę gigantyczna i może pomieścić aż sto tysięcy osób.
Rozwój i budowa wieżowców od 1990 do 2019: to jedna z najbardziej zaskakujących ciekawostek Dubaju. W 1990 roku był tylko jeden wieżowiec, dziś jest ich ponad 400.

Stok narciarski na środku pustyni w Dubaju

Stok narciarski we wnętrzu centra handlowego. Jest to zarazem największy kryty stok narciarski na świecie.

Chcesz wypłacić złoto?

Nie ma problemu, istnieje kilka bankomatów, z których możesz skorzystać właśnie w tym celu, a kilka z nich znajdziesz, spacerując ulicami miasta. Poza tym Dubaj to miejsce, w którym najczęściej na świecie handluje się złotem.

Policja w Ferrari

Chyba każdy widział w internecie zdjęcie policjanta z supersamochodem, ten obrazek jest dość rozpowszechniony. Generalnie rzecz ujmując, dubajska policja posiada w swojej flocie luksusowe samochody.

Kara chłosty, mandat albo więzienie

Przynajmniej jedno z nich grozi za publiczne okazywanie uczuć, jazdę autostopem czy spożywanie alkoholu na ulicy. Tak więc, jeśli zastanawiasz się, co kupić w Dubaju na pamiątkę, to na pewno nie będzie to jeden z lokalnych trunków. W porównaniu do europejskich standardów, na prawdę w tych trzech przypadkach trzeba mocno się pilnować.

Język angielski

Jak najbardziej, jednak dla tych, którzy chcą zrozumieć w pełni przekazywane informacje, zalecany jest kurs języka arabskiego, ponieważ angielski w Dubaju jest niezwykle kaleczony, i zwykle należy wspomagać się gestykulacją.

Ceny paliwa:

Zwiedzanie Dubaju jest tańsze niż zwiedzanie Polski jedynie jeżeli chodzi o ceny paliwa. Litr benzyny to obecnie mniej niż 4zł, co wygląda imponująco porównując go do ceny benzyny w Polsce. Dodatkowo, tankowanie to sprawa banalna, gdyż nie trzeba nawet wychodzić z samochodu, wszystkim zajmuje się pracownik stacji.

Ramadan

Najważniejszy miesiąc w kalendarzu arabskim. Podczas Ramadanu od wschodu do zachodu słońca wiernych obowiązuje post. W tym czasie nie wolno jeść, pi ani wciągać dymu tytoniowego. Język arabski nazywa te zakazy mufiratem. Co ciekawe, niektóre restauracje od ulicy są pozornie zamknięte, tak aby nie drażnić poszczących, jednak w rzeczywistości przyjmują gości za zasłoniętymi oknami.

Woda pitna

Dla mieszkańców ZEA woda pitna to prawdziwy skarb, gdyż dostęp do niej jest jednym z największych problemów. Wobec tego zastosowanie ma tutaj odsalanie wody morskiej.

Powyższe ciekawostki to tylko góra lodowa wszystkich informacji, które możemy poznać wybierając się do Dubaju lub też, nawet jeśli nie chcemy wychodzić z domu, zapisując na kurs języka arabskiego online, otwierając się na nowe znajomości, a nawet oglądając i czytając arabskie dzieła. Odkrywanie nowej kultury jest zawsze przygodą, niezależnie od tego, jaką ścieżkę obierzemy.