Wiele osób mogłoby pomyśleć, że pytanie zawarte w tytule jest dosyć przewrotne. Kogo trzeba namawiać na urlop w Hiszpanii? I ja się z tym całkowicie zgadzam – zdecydowanie łatwiej byłoby napisać artykuł na temat „Dlaczego nie warto wybierać się do Hiszpanii na wakacje?”, ponieważ mogłabym zakończyć go już w tym momencie. Otóż Hiszpania jest dla Polaków perfekcyjną destynacją wakacyjną, natomiast jeżeli jeszcze ktoś ma w tym temacie jakiekolwiek wątpliwości, zmieni zdanie po zakończeniu tej krótkiej lektury. Oto najważniejsze powody, przez które trzeba się wybrać do ziemi Cervantesa!

Atrakcje Hiszpanii

Nie byłoby przesadą napisać, że w każdym zakątku Hiszpanii znajdują się atrakcje turystyczne. Kraj ten ma tak długą i fascynującą historię oraz kulturę, która jest obecna w wielu aspektach codziennego życia, że nie da się nie natknąć na jej ślady, nawet jeżeli byśmy próbowali. Miasta takie jak Barcelona, Madryt, Sewilla czy Walencja są pełne zabytków, muzeów, galerii sztuki i innych atrakcji, które nawiązują do różnych okresów historycznych. Natomiast nie musimy wybierać się do wielkich miast, żeby odkryć ducha historii. Tak naprawdę każde mniejsze miasteczko zaskoczy nas, chociażby malowniczym zakamarkiem czy ulicznym tańcem, fiestami, czy obchodami, które nigdy się nie kończą. Wakacje w Hiszpanii to nie tylko podróż do przeszłości, ale także możliwość zanurzenia się w dzisiejszej kulturze i stylu życia. Warto skosztować lokalnej kuchni, doświadczyć tradycyjnych tańców i muzyki, oraz wziąć udział w tutejszych festiwalach, które ożywiają ulice miast i wsi.

Gdzie najlepiej na wakacje w Hiszpanii?

Jeżeli planujesz wakacje w Hiszpanii, na początku odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie, bo to od niego zależą kierunki, do których powinieneś się wybrać. Czy lubisz jak jest tak gorąco, że można usmażyć jajko sadzone na patelni położonej na posadzce? Jeżeli tak, najlepszym wyborem będzie południe Hiszpanii. Jeżeli odpowiedź nie jest twierdząca, to północ jest odpowiedzią na Twoje potrzeby. Dodatkowo, to tam będzie zdecydowanie mniej turystów, no i krajobrazy będą bliższe szkockim niż tym afrykańskim.

Hiszpania na wakacje - gdzie jechać?

Inną opcją, wartą rozważenia są Wyspy Kanaryjskie, gdzie przez cały rok temperatura jest bardzo łagodna, ale nigdy ekstremalnie gorąca, tak jak się to zdarza, np. w Sewilli. Jest też prawdopodobne, że najbardziej cenisz sobie historię, zabytki i muzea, a naturę stawiasz na drugim miejscu – w takim wypadku należy udać się do Madrytu oraz jego okolic: Toledo (byłej stolicy Hiszpanii), Segowii (z najbardziej znanym rzymskim akweduktem), czy też może do Valladolid, z którego wywodzi się najczystszy język hiszpański. Podstawy tej mowy pochodzą właśnie z tego miasta, chociaż oczywiście nawet tam nie można zapomnieć o dialekcie. Mimo wszystko, jest on najbardziej zbliżony do tzw. hiszpańskiego podręcznikowego, którego uczymy się m.in. w polskich szkołach.

Ukryte skarby – Hiszpania na wakacje

Choć Hiszpania jest znana z licznych popularnych destynacji turystycznych, istnieją również urokliwe miejsca, które rzadziej pojawiają się na radarze podróżników, a mimo to są warte odwiedzenia. Przykładem takich miejsc są malownicze wioski regionu Alpujarras, w górach Sierra Nevada, gdzie można doświadczyć autentycznego hiszpańskiego życia wiejskiego i cieszyć się spektakularnymi widokami. Innym ukrytym skarbem jest region Extremadura, znany z pięknych krajobrazów, zamków i spokojnej atmosfery. Jest to jeden z najbiedniejszych regionów Hiszpanii, graniczący z Portugalią i z reguły jedynymi turystami, których można tam spotkać, są Hiszpanie we własnej osobie.

Trzeba przyznać, że narody śródziemnomorskie potrafią doceniać piękno własnego kraju. Warte uwagi są także winnice w regionie La Rioja, chociaż akurat ta nazwa może być znana osobom, które pijają wino. W Polsce wiele butelek, szczególnie czerwonych szczepów, pochodzi właśnie z La Rioja, jednak niewiele osób wpada na pomysł wybrania się w tamte rejony. Kastylia-La Mancha i jej słynne wiatraki, z którymi walczył Don Kichot to kolejny obszar, jaki ma do zaoferowania Hiszpania, gdzie na wakacje wybiera się tylko cząstka odwiedzających ten kraj. Odkrywanie tych mniej turystycznych miejsc pozwala na głębsze zanurzenie się w kulturze i pięknie Hiszpanii, poza znanymi trasami podróżniczymi.