W ciągu ostatnich lat Dubaj stał się dla Polaków popularnym miejscem wakacyjnych destynacji, zapewne za sprawą afery z 2014 roku czy też następujących po niej kontrowersyjnych kinowych produkcji, dobrej siatki połączeń, tutaj należy dodać że Dubaj jest sam w sobie dogodną bazą przesiadkową dla dalszych podróży. W czasie pandemii był jednym z miejsc, które nie wymagały szczepienia, a poza tym jest znane ze swojego luksusu i przepychu, które są kuszące dla wielu osób, chociażby aby jedynie przyjrzeć im się z bliska.

Należy zatem odpowiedzieć na pytanie: kto może sobie pozwolić na wycieczkę do Dubaju? Postaramy się przybliżyć to miasto, opowiedzieć o tym jak zwiedzić Dubaj na własną rękę, tak aby nie zostawić w nim kilkumiesięcznej wypłaty.

Dubaj. Co warto wiedzieć?

Dubaj jest jednym z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie. Pomimo tego, że jest najbardziej znanym miastem w kraju, nie jest jego stolicą. To miejsce zajmuje Abu Dhabi. Dubaj jest za to najbardziej liberalnym emiratem, dzięki czemu na niektóre reguły mieszkańcy przymykają oko, szczególnie wobec turystów.

Kierunek Dubaj. Gdzie leży?

 Dubaj leży na wybrzeżu Zatoki Perskiej, a dokładniej na arabskiej pustyni. Graniczy na południu z Abu Dhabi – stolicą kraju, na północnym wschodzie z Sharjah, na południowym wschodzie z Omanem, na zachodzie z Emiratem Adżman i na północy z Ras al-Khaimah.

 Kiedy najlepiej podróżować do Dubaju?

Klimat w Dubaju jest subtropikalny i suchy. Zimy są ciepłe, od 14ºC do 25ºC, natomiast latem temperatury są właściwie nie do zniesienia, mogą przekraczać 40ºC. Aby przetrwać ten okres, władze miasta zadecydowały, że nawet przystanki autobusowe będą klimatyzowane. Najlepszy sezon na podróż to okres od października do marca. Można wtedy bez trudu zwiedzić takie atrakcje jak największy na świecie ogród na pustyni: Dubai Miracle Garden.

 Jak poruszać się po Dubaju? Komunikacja miejska

 Najłatwiejszą opcją poruszania się po mieście jest metro. Jest czyste, schludne, łatwe w użyciu i w bardzo przystępnej cenie (od 4 AED w jedną stronę). AED, czyli dirham ZEA jest jest niewiele droższy od złotówki, więc łatwo przeliczyć wszystkie ceny. Ponadto ma połączenie z lotniskiem. Problem w tym, że nie obejmuje jeszcze całego miasta, więc są trasy, które trzeba pokonać tramwajem (dla rejonu Dubai Marina) lub autobusem. Niektóre trasy w Dubaju można pokonać taksówką, a dobrą wiadomością jest to, że są one przystępne cenowo: podróż 10 km przebyta w 15 minut kosztuje 30 AED. Co ciekawe, z reguły taniej jest skorzystać z taksówki, niż z Ubera.

Odkrywamy muzułmański Dubaj. Co warto wiedzieć?

Dubaj to miasto muzułmańskie, ale z silnymi wpływami Zachodu. To również miejsce otwarte na inne wierzenia i sposoby życia. Jak zostało wcześniej napomknięte, ze wszystkich emiratów tym najbardziej liberalnym jest bezspornie Dubaj. Jak się ubierać i co spakować, kiedy mamy w głowie obraz typowej muzułmanki okrytej od stóp do głów hidżabem, a do tego prognoza pogody na wyjazd wskazuje 42ºC. Tak więc, o ile nie planujesz odwiedzić meczetu, nie jest konieczne przestrzeganie żadnego kodeksu ubioru. Kobiety mogą swobodnie chodzić po ulicach, ale zawsze odradza się nadużywanie dekoltów lub minispódniczek. Bikini jest dozwolone na publicznych plażach. Warto także wspomnieć, że dla kobiet miejscem wyjątkowo bezpiecznym i odpowiednim na samotną podróż jest właśnie Dubaj. Na co uważać w takim razie, aby nie spotkały nas żadne kłopoty? Przede wszystkim na surowe prawo w kwestii spożywania alkoholu. Lepiej nie wybierać się na tzw. „piwo w plenerze”, gdyż grozi za nie kara więzienia. 

Dubaj. Jak oszczędzić na zwiedzaniu?

W Dubaju jest kilka atrakcji do odbycia za darmo lub za niewielkie pieniądze. Kilka przykładów: odwiedź typowe suki, targowiska, na których można znaleźć typowe produkty tego kraju, takie jak przyprawy lub pamiątki, chodź na publiczne plaże lub wybierz się pokaz fontann w Dubaju. Chociaż miasto słynie z tego, że jest pełne ekstrawagancji i luksusu, i choć prawdą jest, że jego Śródmieście czy The Palm są dobrym tego odzwierciedleniem, jest wiele obszarów, które zachowują tradycyjny i skromny klimat. Dobrym przykładem jest dzielnica Deira, słynąca z targowisk, gdzie można nabyć złoto i przyprawy, czyli najlepsze możliwe pamiątki z Dubaju, a także z tego, że znajduje się nad głównym strumieniem Creek.

Rekordy Dubaju i świata.

W Dubaju będziesz mieć okazję ujrzeć kilka światowych rekordów, takich jak: Burdż Chalifa, najwyższy budynek na świecie, Dubai Mall, największe centrum handlowe, Burj Al Arab, słynny hotel w kształcie żaglówki, który jest najdroższy na świecie. Rynek Złota Suk skupia największą liczbę klejnotów na metr kwadratowy, a także znajduje się tam największy złoty pierścionek na świecie, ważący 64kg.

Wyjeżdżamy poza Dubaj. Wycieczka na pustynię.

Zwiedzanie pustyni to podstawa w Dubaju, choć tak naprawdę nie w tym samym emiracie, ale w sąsiednim emiracie Sharjah. Podróż trwa 45 minut, a najlepszym sposobem na zwiedzanie jest zorganizowana wycieczka. Weź pod uwagę, że jazda po pustyni wymaga specjalnego prawa jazdy i samochodu, więc nie zaleca się robienia tego na własną rękę. Lepiej zarezerwować wycieczkę z wyprzedzeniem, żeby później nie przejmować się organizacją.

 Jeżeli Burdż Chalifa, Dubai Mall, Deira lub stary Dubaj z muzeum miejskim i tradycyjnymi targowiskami skradły twoje serce, zapewne przydałoby się zapisać na kurs języka arabskiego, który pozwoli na zgłębienie kultury tego miejsca jeszcze lepiej, a poza tym byłby odskocznią od codziennej rutyny, oryginalnym hobby, umożliwiającym dodatkowo komunikację z resztą świata arabskiego, w krajach takich jak Egipt, Izrael, Jordania, i wiele innych.

Zapraszamy do naszej szkoły językowej al-andalus w Łodzi