Informacje ogólne i demografia Egiptu

Większości z nas, gdy słyszymy słowo Egipt, przychodzą na myśl czasy starożytne, faraonowie, niewolnicy, mumifikacje, hieroglify, ale co wspólnego z naszymi wyobrażeniami ma współczesny kraj, a także jego mieszkańcy? Wakacje w Egipcie mogą jedynie zarysować nam obraz codziennego życia w tym państwie, jednak trzeba spędzić sporo czasu poza kurortem na plaży, aby odkryć tradycje, wierzenia, charakter tego społeczeństwa.

Ludność Egiptu

Ludność Egiptu liczy około 100 milionów mieszkańców, co czyni go najbardziej zaludnionym krajem arabskim. Na północy graniczy z Morzem Śródziemnym, na wschodzie z Izraelem i Morzem Czerwonym, na południu z Sudanem i na zachodzie z Libią. Jego stolica, Kair, jest także najbardziej zaludnionym miastem na kontynencie afrykańskim, z 10 milionami mieszkańców, czyli obecnie 1 na 10 Egipcjan zamieszkuje tę aglomerację.

Warto wspomnieć, że dialekt egipski jest jednym z najważniejszych w świecie arabskim, stąd osoby zapisujące się na kurs języka arabskiego, często wybierają naukę właśnie tego dialektu.

Zwyczaje, czyli czego lepiej unikać w Egipcie

Aby zagłębić się w mentalność Egipcjan, należy przyjrzeć się ich wiodącej religii. Jak już zostało wcześniej wspomniane, kraj ten jest muzułmański, co determinuje wiele aspektów kulturowych. Życie w Egipcie, pomijając turystyczne kurorty, w dużym stopniu różni się od tego, które znamy z Europy. Właściwie, każdy kto myśli o podróży do jednego z krajów arabskich, powinien choć trochę pochylić się nad obyczajami Kraju Faraonów, po pierwsze, z szacunku dla autochtonów, po drugie, aby uniknąć nieprzyjemności podczas urlopu. Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę, zarówno w Egipcie, jak i w innych częściach globu, jest nasz strój. Szczególnie jest to ważne w przypadku kobiet, które w momencie nienależytego zadbania o ubiór, mogą być narażone na zaczepki, skutecznie uprzykrzające wypoczynek. Jedyną opcją, która gwarantuje pełną swobodę w zakresie ubrań, jest przebywanie jedynie w typowo turystycznych miejscowościach. Jeżeli chcemy eksplorować mniej oczywiste zakątki Egiptu, musimy unikać odkrywania kolan oraz ramion, a w przypadku mężczyzn – barków. Kolejną kwestią jest nasz towarzysz, otóż lepiej prezentować się jako małżeństwo, niż jako, np. przyjaciele, i pod żadnym pozorem nie okazywać publicznie naszych uczuć, tj. unikać całowania, przytulania, a nawet trzymania się za ręce.

Mieszkańcy Egiptu mają jedno wspólne hobby – napiwki. Są one, w przeciwieństwie do europejskich standardów, mile widziane nie tylko w restauracjach, ale również w wielu innych sytuacjach dnia codziennego.

Jeszcze jednym aspektem kulturowym, związanym z religią, jest spożywanie posiłków. Otóż, nie należy jeść lewą ręką, ponieważ jest ona uznawana za nieczystą.

Wygląd i życie codzienne Egipcjan

Przyjrzyjmy się teraz kanonowi piękna w Dolinie Nilu i jak stosują się do niego współcześni Egipcjanie. Wygląd nie jest słowem, które najlepiej opisuje stosunek Egipcjan do postrzegania piękna. Najważniejsza u nich jest elegancja i ogólne zadbanie w przypadku obu płci, szeroko pojęta zmysłowość u kobiet, a u mężczyzn najważniejsze jest, czy odpowiednio zajmują się rodziną i czy umieją zapewnić jej byt.

Czym jest w takim razie zmysłowość?

Składa się na nią wiele czynników, wśród których możemy wyróżnić chociażby sposób poruszania się, a szczególnie taniec, jednak ten, jak i inne atrybuty chowane pod hidżabem, tak jak na przykład długie, lśniące włosy, zarezerwowane są jedynie dla małżonka. Jak widać, społeczeństwo egipskie również pod tym kątem znacznie inaczej postrzega kwestie wyglądu niż Europejczycy. Oczywiście pięknie podkreślone oczy u kobiet czy biżuteria są niezwykle ważne, gdyż to właściwie jedyny sposób na eksponowanie urody na ulicy, natomiast zupełnie nikt nie przejmuje się kilkoma dodatkowymi kilogramami czy też ogólnym typem sylwetki, co w Europie w tym momencie jest nie do pomyślenia.

Egipt jako miejsce do życia

Spróbujmy odpowiedzieć zatem na pytanie, jakim miejscem do życia codziennego jest Egipt. Ludzie, którzy go zamieszkują dzielą się, jak w każdym innym kraju, na ludność miejską i wiejską. Co ciekawe, dzisiejsze społeczeństwo niewiele różni się od społeczeństwa starożytnego Egiptu, które zawsze było uważane za wiejskie i bardziej zaludnione w porównaniu z sąsiednimi społeczeństwami demograficznymi. Niestety, mieszkańcy tego kraju są zwyczajnie biedni, stąd liczą na wspomniany wcześniej napiwek, bakszysz, przy każdej możliwej okazji. Kobiety z reguły nie pracują, lecz zajmują się domem, co również świadczy o ich roli w społeczeństwie. Egipt jest również krajem kontrastów, gdzie tłok, hałas i brud mieszają się ze starożytnymi zabytkami, skarbami ludzkości, obdrapane domy z ultraluksusowymi domami i zdecydowanie należy wybrać się tam na dłużej, aby poczuć klimat tego państwa.