Wybierając kursy językowe dla dorosłych, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, które pomogą Ci znaleźć odpowiednią ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i celów. Każdy przypadek jest indywidualny i nawet przeglądając ten artykuł, musisz skupić się na aspektach, które są dla Ciebie najważniejsze. Oferta jest bardzo szeroka i z roku na rok rośnie liczba kursów oraz kont na mediach społecznościowych, jednak trzeba poświęcić chwilę na to, aby odnaleźć jak najlepszą jakość w bezkresie usług.

  1. Określ swoje cele i potrzeby

Ten punkt jest kluczowy i absolutnie obowiązkowy dla każdego. Jest to też pierwsze pytanie, które zostanie nam zadane przez naszego przyszłego lektora lub osobę, która będzie nas obsługiwać w biurze szkoły językowej. Trzeba jasno określić cel, ponieważ to on będzie nam pomagał w momentach utraty motywacji, a takie zdarzają się każdemu. Kursy językowe to nie jest bułka z masłem, nauka języka to często żmudny proces, który obfituje w lepsze i gorsze momenty. No i wreszcie, cel pomoże w doborze grupy lub techniki nauczania. Jeżeli na przykład potrzebujemy podstaw języka przed wyjazdem wakacyjnym, na pewno zdecydujemy się na kurs ekspresowy, a nie na standardowy kurs języka, ponieważ będziemy chcieli skupić się na dialogach w różnych miejscach użytku publicznego, a nie na niuansach gramatycznych.

  1. Wybór języka

To jest dość oczywisty punkt, chociaż być może nie dla każdego. Czasami bowiem dorośli szukają kursów językowych dla ćwiczenia umysłu, poznania nowych osób, a nie dla samej umiejętności. W takim przypadku trzeba wybrać język, który sprawi nam najwięcej radości w procesie nauki oraz najlepiej kurs stacjonarny. Przede wszystkim duże metropolie oferują ciekawe kursy językowe dla dorosłych. Łódź, Warszawa, Poznań… Tam najłatwiej poznać nowe osoby, a po zajęciach, które odbywają się najczęściej w centrum miasta, udać się razem na dodatkową integrację przy lampce wina.

  1. Poszukiwanie odpowiedniego kursu językowego dla dorosłych

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Poszukiwania najlepiej zacząć na początku roku szkolnego, kiedy tworzą się grupy językowe lub też w okolicach nowego roku lub ferii zimowych, natomiast nie jest to obowiązkowe. Często również w trakcie roku szkolnego można dołączyć do grupy i nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Za pomocą wyszukiwarek internetowych oraz opinii innych na pewno możemy odnaleźć odpowiednią instytucję. Często szkoły językowe prowadzą wartościowe blogi, dzięki którym możemy dowiedzieć się nie tylko o ich ofertach, ale również o kulturze i ciekawostkach dostępnych języków obcych.

  1. Dopasowanie ofert kursów językowych

Po wyłonieniu faworytów wśród kursów językowych dla dorosłych, należy dopasować oferty do naszych potrzeb. Przede wszystkim, ilość osób w grupie, długość i częstotliwość zajęć, metody nauki oraz miejsce prowadzenia zajęć. Należy rozważyć popularne obecnie kursy online, jeżeli nie chcemy tracić czasu na dojazdy lub też wspomniane wcześniej kursy stacjonarne, jeżeli zależy nam na nowych przyjaźniach.

  1. Kontakt ze szkołą prowadząca kurs językowy dla dorosłych

Ostatnim aspektem, może czasami pomijanym, jest kontakt ze szkołą lub lektorem. I nie chodzi tutaj o telefon z prośbą o rezerwację miejsca w grupie oraz pytaniem o cenę. Przed rozmową przygotuj sobie listę pytań i spróbuj jak najwięcej dowiedzieć się o kursie. To naprawdę ważne, aby poczuć się dobrze na tym etapie. Wybór nauczyciela lub grupy to często decyzja na długie lata, która determinuje jakość spędzonego razem czasu. Musi być sympatycznie, a najlepiej zabawnie. Nic tak nie uprzyjemnia nauki języka jak poczucie humoru i przyjazna atmosfera na zajęciach. Kursy językowe dla dorosłych nie mogą wyglądać jak lekcje w szkole, na rynku jest dostępnych wiele innowacyjnych, autorskich metod, które kompletnie rewolucjonizują proces nauki. Najważniejsze jest to, aby w gąszczu ofert odnaleźć właśnie tego typu zajęcia. Najlepszym sposobem na upewnienie się, że trafiliśmy pod dobry adres, jest szczegółowa rozmowa oraz zadawanie odpowiednich pytań. Jeżeli poczujemy, że chcielibyśmy wracać na dane lekcje przez dłuższy czas, oznacza to, że należy dokonać zapisu.