W dzisiejszym globalnym świecie znajomość języków obcych jest coraz bardziej ceniona na rynku pracy. Dobrze jest znać języki bliskie nam kulturowo, jednak w niektórych sektorach szczególnie poszukiwani są specjaliści posługujący się językami niepopularnymi, takimi jak japoński, turecki czy koreański. Na pewno wybór ofert pracy z tymi językami jest nieco bardziej zawężony, potrzeba więcej cierpliwości, a kandydaci muszą uważnie śledzić rynek ogłoszeń, jednak wspomnianych kandydatów również jest niewielu, a warunki przedstawione w tych ofertach na pewno prezentują się lepiej niż w ogłoszeniach dotyczących częściej nauczanych języków.
Dlaczego warto znać języki niepopularne?
Istnieje szereg powodów, dla których warto uczyć się języków niepopularnych. Dziś język koreański jest na przykład bardzo modny wśród nastolatków, stąd też kursy językowe dla młodzieży nie narzekają na brak chętnych. Jednak poza byciem modnym, są inne, bardziej przyziemne powody, dla których warto uczyć się tego typu języków:
- Jak już było wspomniane we wstępie – stosunkowo niska konkurencja. Na rynku pracy jest znacznie mniej osób posługujących się językami niepopularnymi niż językami popularnymi, takimi jak angielski czy francuski. Oznacza to, że osoby znające te języki mają większe szanse na znalezienie, niekoniecznie od razu, natomiast z reguły dobrze płatnej pracy.
- Ciekawsze możliwości dla kreatywnych. Znajomość języka niepopularnego, częściej niż popularnego, otwiera drzwi do pracy w innych branżach, poza tymi najbardziej utartymi, jak obsługa klienta czy księgowość. Można na przykład pracować jako tłumacz, negocjator handlowy, dziennikarz, pracownik ambasady lub przedstawiciel handlowy w firmie eksportującej towary do danego kraju.
- Można również prowadzić kursy językowe online i w przypadku języków niepopularnych być pewnym, że naszymi klientami będą prawdziwi pasjonaci języka, wtedy też praca jest po prostu przyjemna. Innym pomysłem jest udzielanie się w centrum języków orientalnych, jeżeli nasze hobby łączą się z kulturą dalekich języków i chcemy dzielić się umiejętnościami i wiedzą z dziećmi, młodzieżą czy osobami starszymi.
- Praca z językami w ogóle, a w szczególności z tymi mniej popularnymi, może być bardzo satysfakcjonująca. Pozwala ona na jeszcze szersze poznawanie nowych kultur i nawiązywanie kontaktów z ludźmi z różnych zakątków świata, tak odmiennych światopoglądowo, którzy mogą nas wiele nauczyć także o naszym własnym życiu. Niektóre stanowiska wymagają podróży służbowych, co dla wielu osób wiąże się z poczuciem spełnienia.
Praca z językami niepopularnymi w naszym kraju
Obecnie świat biznesu jest dynamiczny i nieustannie ewoluuje, szczególnie w naszej prężnie rozwijającej się gospodarce. Polskie firmy poszukują coraz to nowych sposobów na dotarcie do kolejnych rynków i klientów. W tej sytuacji znajomość języków obcych staje się niezwykle cenną umiejętnością.
Z jednej strony mamy angielski, który obecnie właściwie jest obowiązkowy do skutecznych poszukiwań pracy. Inne języki, takie jak włoski czy hiszpański, również otwierają drzwi do międzynarodowej kariery, jednak jest wśród nich większa konkurencja. Z drugiej strony istnieją języki mniej popularne, takie jak japoński czy turecki. Czy znajomość tych języków może być atutem na rynku pracy?
Oczywiście, że tak! Są w Polsce firmy, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodzących, takich jak Japonia czy Turcja, i chętnie zatrudniają osoby, które posługują się tamtejszymi językami. Można też samodzielnie otworzyć biznes, zdobywając kontakty i sprowadzając odpowiednie produkty na polski rynek.
Język japoński oraz język turecki ciekawymi alternatywami
Dodatkowo, znajomość języka niepopularnego może być atutem w przypadku rekrutacji na stanowiska wymagające kontaktu z kontrahentami z danego kraju. W niektórych, odległych kręgach kulturowych, zwiększa to zaufanie drugiej strony. Kurs języka japońskiego może być świetnym sposobem na poznanie kultury i biznesu w Japonii, a także na nawiązanie kontaktów z ludźmi z tego kraju.
Jest jeszcze mało rozpowszechniony wśród Polaków język turecki. Kurs zakończony sukcesem może okazać się przydatny w pracy w sektorze turystycznym, handlu zagranicznym czy dyplomacji. Tak często przecież latamy do Turcji na wycieczki last minute, jednak mało kto z nas naprawdę decyduje się poznać ten język od podszewki.
Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybieramy, znajomość języków niepopularnych może być cennym atutem, który pomoże nam osiągnąć sukces. Języki bowiem są powodem do uzyskania wyższego wynagrodzenia lub po prostu do znalezienia pracy. Łatwiej bowiem pracodawcy nauczyć pracownika konkretnej umiejętności niż dodatkowego języka, którego nauka zwykle pochłania lata pracy.