Czas pandemii potwierdził wszechobecnie znaną mądrość dotyczącą edukacji i rozwoju. W momencie, gdy praktycznie cały świat się zatrzymał i wszyscy zaczęli oszczędzać, a potrzeby drugiego rzędu zostały właściwie całkowicie niezaopiekowane, jednym z niewielu sektorów, które przeżywały rozkwit był ten dotyczący edukacji i rozwoju. Ludzie lokowali swoje i tak pomniejszone zasoby w naukę m.in. języków obcych. Oczywiście, jedyną dostępną opcją były kursy językowe online, a dzięki pandemicznemu doświadczeniu, wszyscy zrozumieli, jak wielką wartość niosą i jak bardzo nie ustępują miejsca kursom tradycyjnym, stacjonarnym.

Wiedza zawsze w modzie

Jednak dlaczego właściwie tak się stało, że ludzie wydawali pieniądze na kursy językowe online, jeżeli nie wiedzieli, co przyniesie jutro? Otóż zdali sobie sprawę, że w obliczu tak skomplikowanych problemów globalnych, to właśnie wiedza zawsze otwiera nas na nowe możliwości. Szczególnie języki obce, które zwiększają nasze szanse na zdobycie pracy w tak wielu sektorach. Praca zdalna, tak pożądana od czasów pandemii, jest dostępna dla osób posługujących się językami obcymi w dużo większym stopniu niż dla osób, które pracują w lokalnych firmach o polskim kapitale. To właśnie duże zagraniczne korporacje są otwarte na nowości, dopasowują się do sytuacji na świecie oraz częściej oferują stanowiska zdalne.

Jak zdobyć pracę w korporacji?

Jak wiadomo, praca w spółkach z zagranicznym kapitałem ma to do siebie, że należy znać język angielski w stopniu minimum średniozaawansowanym, nawet jeżeli nasze codzienne zadania nie wymagają posługiwania się nim. Zazwyczaj, mimo wszystko, podczas rekrutacji musimy przejść test językowy, ponieważ część komunikacji wewnętrznej w tego typu firmach odbywa się w języku angielskim. Z tego też powodu, jeżeli planujesz znaleźć pracę w korporacji, należy jak najszybciej poszukać i zapisać się na kursy językowe. Łódź, Warszawa, Poznań… nawet jeżeli interesują nas kursy online, najłatwiej jest sprawdzić oferty szkół językowych z największych miast, ponieważ często właśnie tam znajdziemy również najszerszą ich ofertę: kursy językowe przyspieszone, kursy językowe dla dzieci i dorosłych, a nawet kursy językowe dla osób z ADHD, itd.

Co jeszcze daje znajomość języka obcego?

Poza samym wpisem w CV, na który pracodawcy będą zwracać uwagę, możemy przyswajać wiedzę z wielu dziedzin z materiałów utworzonych w języku obcym. Zawsze, jeżeli potrzebujemy doszkolić się w wąskim, specjalistycznym obszarze, najprawdopodobniej nie znajdziemy odpowiednich dokumentów w języku polskim. Również pracodawcy zdają sobie z tego sprawę i wiedzą, jak ważne jest posiadanie znajomości języków obcych do sprawnego przeprowadzenia researchu na jakikolwiek temat. Dodatkowo nawet bez większego doświadczenia, dzięki samej znajomości języka obcego, możemy dostać pracę, np. w obsłudze klienta, księgowości, itp. Pracodawca zapewni nam odpowiednie przeszkolenie do wykonywania danych obowiązków. Często korporacje dają dodatek do pensji za znajomość dodatkowych języków obcych.

Dlaczego kurs online jest lepszy od kursu stacjonarnego?

Pomimo że tradycyjne kursy stacjonarne mają swoje zalety, to kursy  językowe online oferują szereg korzyści, które sprawiają, że to one są coraz bardziej preferowanym wyborem dla osób uczących się języków obcych.

Po pierwsze, elastyczność jest kluczowym czynnikiem, który za nimi przemawia. W przeciwieństwie do tradycyjnych kursów stacjonarnych kursy online pozwalają na zmianę planów bez większego uszczerbku na harmonogramie uczniów. Niektórzy nauczyciele oferują wręcz ruchome godziny zajęć, ustalane z tygodnia na tydzień, szczególnie w przypadku kursów indywidualnych. To ogromna zaleta, zwłaszcza dla osób pracujących lub uczących się, które często mają zapełnione terminarze. Dodatkowo, dzięki temu, że nie tracimy czasu na dojazdy, również zyskujemy cenny czas, co przekłada się również na większą elastyczność.

Podróże a nauka języka online

Kolejną zaletą kursów online jest możliwość nauki z dowolnego miejsca na świecie. Niezależnie od tego, czy uczysz się z domu, kawiarni czy nawet podczas podróży, wystarczy, że masz dostęp do oczywiście szybkiego, pozwalającego na wideokonferencje, internetu. Często kursanci żywo zainteresowani danym językiem i kulturą, również podróżują do kraju, w którym mogą go ćwiczyć z użytkownikami natywnymi, a podczas pobytu, nie muszą tracić lekcji.

Ponadto, dzięki platformom e-learningowym, uczniowie mają dostęp do interaktywnych lekcji, wideo, ćwiczeń, testów i innych materiałów, które mogą urozmaicić proces nauki i dostosować się do różnorodnych stylów uczenia się. Warto także zauważyć, że kursy językowe online dla dorosłych często są bardziej ekonomiczne niż ich odpowiedniki stacjonarne. Bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z dojazdem do szkoły czy materiałami dydaktycznymi, mogą być one bardziej przystępne cenowo.

Podsumowując, kursy językowe online, dzięki swojej elastyczności oraz pozostałym zaletom, pozwalają na codzienną dawkę urozmaiconej nauki, co prowadzi do przyswojenia nowego języka po godzinach pracy, a tym samym, do zwiększenia szans na awans, wywalczenie premii za znajomość kolejnego języka obcego lub też na pozytywne rozpatrzenie naszego CV przez potencjalnego pracodawcę.