Od jakiegoś czasu Izrael zaczął być popularnym kierunkiem wakacyjnym, szczególnie za sprawą tanich lotów do Tel Awiwu, jednak czy turyści wybierają tę destynację jedynie ze względu na plażę, a może z powodu języka hebrajskiego? Zapewne nie są to przypadkowe osoby, ponieważ dla tych, którzy pragną wyłącznie słońca, piasku i słonej wody, linie lotnicze przygotowały bardziej atrakcyjne kierunki, takie jak Ibiza czy Santorini.
Co więc jest decydującym czynnikiem przy wyborze biletów, który skłania niektórych podróżnych do rezerwacji lotu na trasie Polska – Izrael? Można przypuszczać, że jest to chęć poznania wyjątkowej kultury, a także kontrastów między starożytną historią, a nowoczesnością. Być może niektórzy traktują wycieczkę do Jerozolimy jako duchowe przeżycie. Bez wątpienia, ten typ turysty szuka czegoś więcej i stara się poznać najskuteczniejsze sposoby na odkrywanie tego kraju.
Jak przygotować się na podróż do Izraela?
W związku z tym, przychodzimy z pomocą i podsuwamy jedną z najbardziej sprawdzonych metod. Nauka języka hebrajskiego, a właściwie jego podstaw, w szczególności alfabetu, to tak zwane must have wnikliwego podróżnika. Jeżeli już czytasz ten artykuł, to znaczy, że masz wystarczająco dużo motywacji do solidnych przygotowań przed podróżą.
Żeby lepiej zachęcić Cię do spróbowania, warto wspomnieć o tym, że mieszkańcy Izraela są uważani za gościnnych i przyjaznych ludzi. Wielu podróżników zaznacza, że doświadczyło życzliwości i otwartości ze strony miejscowych. Istnieje silna kultura gościnności, która jest odzwierciedlana w codziennym życiu, w komunikacji międzyludzkiej oraz w relacjach z turystami. Nic tak nie wzmacnia komunikacji jak próba dogadania się w rodzimym języku, w końcu nawet dzień dobry [boker tov] בוקר טוב, miło cię poznać – [nai meod] נעים מאודczy czy dziękuję bardzo – [toda raba] תודה רבה mają ogromny wpływ na to, jak odbierze nas nasz rozmówca. Pomimo, że Izraelczycy mówią po angielsku, rosyjsku, arabsku oraz w wielu innych językach, język hebrajski jest głównym językiem urzędowym Państwa Izrael. Warto więc przed podróżą zapoznać się chociaż z kilkoma podstawowymi słowami i zwrotami, co na pewno zostanie docenione przez miejscowych.
Krótka historia języka hebrajskiego
Podstawowym językiem urzędowym w Izraelu jest hebrajski – to unikalny przypadek. W erze wygasających języków, hebrajski powstał na nowo po prawie dwóch tysiącach lat – jako wyraz pragnienia Żydów do własnego państwa i środka komunikacji po długiej diasporze. Przez wieki hebrajski był używany głównie jako język modlitw i liturgii, ale nie tylko. W hebrajskim bowiem spisywano żydowskie traktaty filozoficzne, literaturę i wskazania dotyczące przestrzegania zasad religijnych.

Żydzi posługiwali się językami krajów, w których żyli, takimi jak jidysz czy ladino, oraz językami charakterystycznymi dla ich społeczności. Hebrajski w formie „codziennej” stał się oficjalnym językiem użytkowym w 1948 roku, wraz z powstaniem Państwa Izrael. Warto dodać, że język hebrajski jest jednym z najstarszych żyjących języków świata. Najstarsze zapisy w tym języku pochodzą z drugiego tysiąclecia przed naszą erą, a istniejące dowody sugerują, że izraelskie plemiona, które osiedliły się w ówczesnym Kanaanie, posługiwały się już hebrajskim. Język ten prawdopodobnie był powszechnie używany aż do upadku Jerozolimy w 587 roku przed naszą erą, kiedy to wojska króla babilońskiego Nabuchodonozora II zniszczyły Pierwszą Świątynię.
Język hebrajski dziś
Z poprzedniego akapitu wiemy, że współczesny język hebrajski oparty został o konstrukcje języka hebrajskiego biblijnego. Prawdziwy rozkwit nastąpił wraz z odrodzeniem się Państwa Izrael w 1948 roku. Język hebrajski stanowi do dzisiaj jeden z najważniejszych symboli Izraela i zawiera wiele innowacji zaprojektowanych w celu zaspokojenia współczesnych potrzeb użytkowników.
Podstawy języka hebrajskiego dla początkujących
Jest naprawdę dużym wyzwaniem, wymaga on więcej uwagi niżeli inne języki, między innymi za sprawą braku zapisu samogłosek na co dzień i braku wielu podobnie brzmiących słów – które to często przy nauce języka obcego pomagają nam zagłębić się w innym języku. Z drugiej strony, dzięki temu że pochodzi z innej rodziny językowej, nie ma obawy przed tym, że będziemy mieszali słowa z jakimś innym językiem, którego się uczymy. Można traktować proces nauki jako nabywanie wyjątkowej umiejętności, którą możemy błysnąć w towarzystwie lub, kto wie, być może któregoś dnia podczas rozmowy o pracę. Oczywiście to drugie tylko w przypadku, w którym nie zniechęcimy się już na początku drogi.
Dlaczego więc nie powinniśmy się zniechęcać? Otóż każdy język na początku jest trudny, i tak zawsze musimy zacząć od kolorów i zwierzątek, chociażbyśmy uczyli się języka podobnego do polskiego – tutaj nie ma dróg na skróty. Podstawy języka hebrajskiego dodatkowo pozwolą nam zrozumieć historię, która przecież jest interesująca w naszym kręgu religijnym. Poza tym, pamiętajmy o tak prozaicznych czynnościach jak zamawianie posiłku w restauracji. Dania w Izraelu znacznie różnią się od naszej kuchni, a dzięki opanowaniu podstaw tego języka, można co nieco zrozumieć lub też dopytać się kelnera, przecież nie ma on w obowiązku mówić w języku angielskim.
Kolejne zalety nauki języka hebrajskiego
Dodatkowo, uczenie się nowego języka pozwala na bardziej świadome spojrzenie na strukturę i gramatykę swojego języka ojczystego. Wymaga ćwiczenia pamięci, koncentracji, analizy i rozumienia abstrakcyjnych struktur. Te umiejętności przenoszą się na inne dziedziny życia, poprawiając ogólną sprawność umysłową. Pokonanie trudności związanych z nauką języka może wpłynąć pozytywnie na twoje podejście do innych wyzwań w życiu.
Pamiętaj, podróż do Izraela to niezapomniane doświadczenie, pełne fascynujących kontrastów między starożytną historią a nowoczesnością. Odwiedzając Jerozolimę, można poczuć ducha religijnej różnorodności, spacerując wśród historycznych uliczek Starego Miasta oraz odwiedzając ważne miejsca dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W Tel Awiwie natomiast odkryjesz nowoczesność i żywiołowość miejskiego życia – plaże, kluby, kawiarnie i kulturowe wydarzenia. Opanowanie kilku podstawowych słów i zwrotów jest wyrazem szacunku wobec mieszkańców kraju, a także może ułatwić komunikację w niektórych sytuacjach, na przykład podczas zakupów, w restauracji czy podczas podróży komunikacją publiczną.