Wyjątkowa destynacja

Miejsce, które nawet dla doświadczonego podróżnika będzie zaskoczeniem… Barcelona. Miasto z grupy tych, które rozpoznajemy pośród innych ze zdjęć z ostatnich lat, zgranych na komputer. Charakter nadany stolicy Katalonii przez jego wybitnego architekta, Antonio Gaudiego, od razu rzuca się w oczy i przypomina o wyjątkowych dniach spędzonych w tej miejscowości. Nawiązania do natury, do kości, do muszli – tych widoków nie doświadczymy w żadnym innym europejskim mieście. Poza walorami estetycznymi warto przyjrzeć się też aktywnościom, którym możemy się poświęcić w trakcie pobytu.

Wycieczka do Barcelony. Kiedy, jak i na ile?

To podstawowe pytanie, kiedy rozważamy wycieczkę do najgęściej zaludnionego miasta Hiszpanii. Z tym faktem wiąże się odpowiedź na postawione pytanie. Jeżeli nie lubisz tłumów, w okresie wakacyjnym postaw na inną destynację niż Barcelona. Miasto jest także ryzykownym wyborem zimą – można trafić na deszcz lub, co gorsza, bardzo wietrzne dni. Najlepiej wybrać się tam w październiku lub w kwietniu. Z Łodzi do Barcelony najłatwiej polecieć z jednego z warszawskich lotnisk, jest duży wybór lotów, a w tych miesiącach ceny są naprawdę atrakcyjne. Jeśli chodzi o długość pobytu, to 3 dni są absolutnym minimum. Miasto jest dość duże i na każdym kroku natrafiamy na kolejny zabytek, nawet nie planując specjalnie trasy. Jeśli dodamy do tego chęć zasmakowania nocnego życia, dzień relaksu na plaży i celowego błądzenia po wąskich uliczkach, okazuje się, że pięciodniowy wyjazd jest najlepszym rozwiązaniem. Sporo turystów decyduje się także na krótkie opuszczenie miasta. Częstym wyborem jest jednodniowa wycieczka – Góra Montserrat naprawdę potrafi oczarować.

Barcelona – zabytki. Co warto zobaczyć?

Zacznijmy od oczywistych miejsc, które jednak należy odwiedzić, ponieważ bez nich wycieczka do Barcelony nie będzie kompletna. Najbardziej znany deptak, La Rambla, wokół którego gromadzą się najważniejsze zabytki: Palacio Güell, Casa Batlló czy Casa Milá. Warto zaplanować wejście do co najmniej jednego z tych budynków, ponieważ dopiero od środka widać prawdziwy geniusz Gaudiego. Twórca przemyślał każdy szczegół: żaden mebel, sufit czy klamka nie są przypadkowe. Stamtąd spacerem należy udać się do Sagrady Familii, jego najbardziej znanego dzieła, którego budowa zakończy się w 2026 roku, w setną rocznicę śmierci architekta. Nieco dalej, poza centrum miasta, znajduje się Park Güell, jednak trudy dotarcia będą zrekompensowane soczystymi kolorami, fantazyjnymi kształtami i niesamowitym widokiem na idealnie równoległe ulice Barcelony, Morze Śródziemne i wspomnianą już katedrę.

Barcelona – atrakcje. Gastronomia i rozrywka w stolicy Katalonii

W tym fragmencie znajdziesz nieprzypadkowe miejsca, wyselekcjonowane na podstawie wielokrotnych wyjazdów do serca Katalonii.

Restauracje godne polecenia

Wspomniana już La Rambla oferuje całą gamę kulinarnych doświadczeń, jednak ciekawą propozycją jest udanie się do La Vinoteca Torres, miejsca, w którym możemy spróbować i zakupić wino rodziny Torres, jednego z najważniejszych rodów Hiszpanii produkujących wino, którego historia sięga XVII wieku.

Niesamowitym przeżyciem może okazać się wizyta w restauracji Torre d’alta mar, znajdującej się na szczycie wieży nad samym morzem. Jest ona otoczona z każdej strony panoramicznym oknem i oferuje zapierający dech w piersiach, 360 stopniowy widok na miasto, na góry i na morze.

Niesamowity hiszpański targ La Boqueria

Obowiązkowym punktem na kulinarnej mapie Barcelony jest La Boqueria, czyli typowy hiszpański targ, w którym znajdziemy wszelkie owoce morza, ryby, suszone owoce, warzywa i słodycze, a przede wszystkim poczujemy energię i gwar stolicy Katalonii.

Lokalny trunek Katalończyków – Cava

Nie możemy zapomnieć o dumie Katalończyków, czyli cavie. Cava to musujące wino, coś w rodzaju Prosecco, jednak zwykle wyraźniejsze w smaku i z większą ilością bąbelków. Warto spróbować tego lokalnego trunku nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również na wyjątkowo przystępną cenę.

Nie ma drugiego miejsca tak wyjątkowego jak Barcelona

Na Europejskiej mapie nie ma drugiego miejsca tak wyjątkowego jak Barcelona. Zabytki to jedynie ułamek tego, co miasto jest nam w stanie zaoferować. Zachwyca również niezwykłym życiem nocnym. Należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju bary na dachach budynków, chyba ciężko znaleźć miasto z większą ich ilością. Wystarczy przejść się nocą La Ramblą i spojrzeć w górę, podejść pod budynek i poszukać tabliczek informacyjnych lub hostów czekających na dole na klientów.

Dla najbardziej wymagających turystów, ikoniczny Hotel W (budynek w kształcie żagla, znajdujący się na najbardziej znanej plaży, Barcelonecie), oferuje całonocne imprezy na 23 piętrze, z niesamowitymi drinkami i oczywiście, z widokiem na morze. Takie rzeczy może zaoferować tylko Barcelona. Atrakcje pozostaną z pewnością zapamiętane na długo!

Dla tych, którzy cenią sobie odkrywanie kultury, szczególną atrakcją byłby przyjazd pod koniec września i obejrzenie na własne oczy „wieży z ludzi”, czyli słynnych Castellers. Kto jednak nie może sobie pozwolić na wyjazd w tym okresie, może zwyczajnie zastąpić go spacerami po zabytkowych uliczkach Barrio Gótico, czyli najstarszej dzielnicy Barcelony oraz rozmowami z miejscowymi, szczególnie, gdy przed wyjazdem odbyliśmy kurs hiszpańskiego, kiedy można pozwolić sobie na pogawędkę w ich ojczystym języku.

Pamiętajmy jednak, że Katalonia jest jednym z regionów Hiszpanii, gdzie oprócz języka hiszpańskiego, mieszkańcy posługują się drugim językiem, w tym przypadku katalońskim, a ze względu na panujące nastroje niepodległościowe, niektórzy mogą odmawiać komunikacji w języku hiszpańskim. Jest to jednakże element historii Hiszpanii i warto zgłębić wiedzę na ten temat przed przyjazdem.

Do czego można porównać Barcelonę?

Oczywiście, jak zostało powiedziane we wstępie, do niczego, jednak pewne jej zakątki można porównać do Paryża z czasów Belle Epoque. Fincas Modernistas w Eixample, Passeig de Gracia jako konkurent Avenue de Champs Elysees. Miasto idealne na zaręczyny? Pierścionek nad basenem na dachu Hotel Majestic z widokiem na Sagrada Familia… Miejscem, gdzie można realizować najskrytsze plany i pragnienia jest zdecydowanie Hiszpania. Barcelona jest tego doskonałym przykładem!