Każdy kraj na świecie ma do zaoferowania miejsca warte odwiedzenia, perełki turystyczne, metropolie, wioski czy też urokliwe miejsca stworzone przez naturę. Zazwyczaj, kiedy sprawdzamy listę miejsc wartych odwiedzenia, na mapie pojawiają się pojedyncze, oddalone od siebie punkty do zrealizowania. Natomiast w przypadku Hiszpanii, w niektórych regionach tych punktów jest tak wiele, że jeśli nie przybliżymy dostatecznie mapy, nachodzą na siebie, ukazując w ten sposób ocean możliwości, z którego ciężko wyłowić najlepsze atrakcje. W niniejszym artykule przedstawimy zatem jedynie, oraz subiektywnie, najważniejsze hiszpańskie budowle.

Sagrada Familia w Barcelonie

Pierwszym i jednym z dwóch najczęściej odwiedzanych miast Hiszpanii jest Barcelona. Zabytki w tym mieście zostały już opisane w poprzednim poście, jednak ten artykuł nie byłby kompletny, gdyby nie wspomnieć o najważniejszej, ekscentrycznej, symbolicznej, niedokończonej katalońskiej bazylice czyli o Sagradzie Familii. Już niebawem, czyli za cztery lata, budowla zyska nowy blask, ponieważ znikną otaczające ją żurawie, a budowa zostanie oficjalnie zakończona, na cześć setnej rocznicy śmierci Gaudiego.

El Escorial w Madrycie

Drugim z wspomnianych wcześniej miast jest stolica Hiszpanii. Ogromny pałac królewski to jedno z miejsc wartych odwiedzenia, kolejnym jest madryckie muzeum Prado, na które jednak należy zarezerwować cały dzień, ponieważ w środku można odnieść wrażenie, że dzieła wielkich artystów nigdy się nie kończą. Na szczęście, bilet pozwala nam na przerwę obiadową poza muzeum i późniejszy powrót. Jednak przylatując do stolicy, nie warto ograniczać się jedynie do metropolii, ponieważ już niecałą godzinę jazdy samochodem z centrum, możemy dotrzeć do El Escorial, obszernego zespołu pałacowo-klasztorno-bibliotecznego. Wizyta tam jest o tyle ciekawa, że całość została wybudowana w niezwykle surowym stylu renesansowym, a człowiek czuje się naprawdę mały w obliczu monumentalnych budowli, w których spoczywają szczątki wielu władców Hiszpanii.

Akwedukt w Segowii oraz zamek Disneya

Dla tych, którzy chcą kontynuować wycieczkę na północ, jedynie o kolejne 40 minut jazdy jest oddalona Segowia ze swoim arcyważnym, wspaniale zachowanym akweduktem. Jest on najlepiej zachowanym świadkiem obecności Rzymian i robi ogromne wrażenie dzięki ówczesnej myśli technologicznej. To nie jedyne, czym może zaskoczyć nas to miasto. Na jego obrzeżach bowiem możemy ujrzeć piękny Alcázar de Segovia, czyli zamek z XII w. łudząco przypominający ten z czołówki Disneya.

Katedra Santiago de Compostela

Przenieśmy się teraz jeszcze dalej na północ, właściwie na skraj Hiszpanii, do regionu Galicja. Zabytki Hiszpanii w większości związane są z religią, a ten konkretny jest symbolem wiary całego narodu. Mowa o katedrze w Santiago de Compostela, uwieńczeniu wszystkich szlaków pielgrzymki Świętego Jakuba. Budowla ta sama w sobie jest fascynująca i magnetyzująca, lecz to właśnie pielgrzymi, którzy po wielu dniach, tygodniach, a nawet miesiącach wycieńczającej wędrówki docierają do niej i przeżywają ten moment na wszelkie sposoby, od ekstazy po płacz, dodają magii temu miejscu. Zdecydowanie najlepszym sposobem dotarcia do katedry jest udanie się na, choćby kilkudniową, pielgrzymkę, a wizyta zostanie spotęgowana o poczucie spełnionego celu.

Pałac Alhambra w Granadzie

Czym byłaby nasza wycieczka po Hiszpanii, gdyby nie wspomnieć o gorącym południu? To tam odnajdziemy przecież zabytki śródziemnomorskie, czyli mieszankę świata arabskiego z żyzną ziemią Półwyspu Iberyjskiego. Oficjalnie są to więc budowle Hiszpanii, jednak należy oddać hołd ich twórcom, którzy przez blisko 800 lat panowali na tych terenach. Kluczową budowlą jest pałac Alhambra w Granadzie. Być może jest to odważna deklaracja, jednak najważniejsze zabytki świata nie powstydziłyby się, gdyby rzec, że Alhambra wstąpiła w ich szeregi. Nie bez kozery została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Meczet w Kordobie

Kontynuując wycieczkę po słonecznej Andaluzji, docieramy do kolejnej spuścizny muzułmanów, czyli meczetu w Kordobie. Jest on o tyle ciekawy, że obecnie pełni funkcję kościoła chrześcijańskiego. Dla wielu fakt przerobienia meczetu w kościół jest skandaliczny pod względem estetycznym. Po rekonkwiście, Hiszpanie postawili bowiem na samym środku meczetu katedrę w stylu gotyckim, co zakłóciło jednolitość budowli. Obecna katedra jest budynkiem niezwykle rozpoznawalnym ze względu na ogrom kolumn w jej wnętrzu.

Katedra na Majorce

Ostatnią już katedrą, któnależy pokrótce przedstawić, jest ta z Palmy de Mallorca, bo przecież Hiszpania to nie jedynie kontynent, ale też cudowne wyspy. Budowla ta jest ikoną miasta, a najlepszy widok zapewniają bary i restauracje znajdujące się w okolicach portu, szczególnie restauracja Varadero. Nie ma nic przyjemniejszego niż popołudniowa kawa z widokiem na port i skąpaną w słońcu, okazałą katedrę.

Miasto Toledo

Na koniec trzeba wspomnieć o dawnej stolicy Hiszpanii, czyli mieście Toledo. Jeżeli zliczylibyśmy wszystkie zabytki w Hiszpanii, to znaczna część z nich mieściłaby się właśnie w tym mieście. Właściwie ciężko jest wybrać tylko jeden wart odwiedzenia, ponieważ praktycznie całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem. Ciężko znaleźć ulicę, z której nie można byłoby dostrzec kościoła, zamku, fasady, rzeźby czy choćby fontanny z poprzedniej epoki. Ciężko jest jednoznacznie powiedzie, gdzie kryją się najpiękniejsze miejsca w Hiszpanii, jednak z dużą dozą pewności można rzec, że to właśnie w Toledo każdy nazwie przynajmniej jedno z miejsc w ten sposób.

Chcesz odkrywać Hiszpanię i nie martwić się o barierę językową? Warto przemyśleć kurs języka hiszpańskiego, który prowadzimy stacjonarnie w Łodzi lub on-line. Zapraszamy do szkoły al-andalus 😉