Chiński… Kiedy na pewnym etapie życia dociera do Ciebie, że jest to język, którym mówi 1,3 miliarda ludzi, w głowie może pojawić się myśl, że może warto byłoby się go nauczyć.

O tym, że chiński jest językiem tonalnym ­– a więc pomyłka w wysokości dźwięku może mieć tragiczny skutek dla znaczenia wypowiedzi – czy też o tym, że istnieje ponad 50 tysięcy znaków chińskich, wiedzą już chyba wszyscy. Brzmi strasznie, prawda? A nie powinno, bo to jest właśnie to, co sprawia, że ten język jest fascynujący, a uczenie się go jest jak nauka w Hogwarcie! Do tego dochodzi najmniej skomplikowana gramatyka, jaką można sobie tylko wymarzyć.

Czy w chińskich piosenkach też trzeba uważać na tony? Czy te znaczki to takie głupie zbitki kresek, których trzeba się uczyć na pamięć, czy jednak jest w nich jakiś sens i schemat? A może to w ogóle są rysunki, jak w starożytnym Egipcie? Czy Konfucjusz mówił tak samo, jak przywódca Xi? I skąd w ogóle wiemy, jak mówił, a nie tylko jak pisał, skoro po wyglądzie znaku zazwyczaj nie da się wywnioskować, jak go przeczytać, a tym bardziej, jak czytało się go 2,5 tysiąca lat temu?

Jeśli nachodzą Cię czasem takie pytania, a to słodko-kwaśne brzmienie języka nie jest Ci straszne, to chiński zdecydowanie będzie dla Ciebie wspaniałą przygodą!

 

一门新的语言是一种新的生活。

Nowy język to nowe życie.

DOSTĘPNE KURSY:

  • zakładka harmonogram zajęć stacjonarnych

Bezpłatne lekcje próbne (p. początkujący):

  •  lekcje podczas rekrutacji na semestr letni już odbyły się