Jeżeli marzysz o wycieczce do krainy tapas, flamenco i niekończącego się słońca, to mam dobrą wiadomość. Pewne południowo-hiszpańskie miasto słynie z bogatej historii, wspaniałej architektury i tętniącej życiem kultury. Jednak to miejsce to znacznie więcej niż lista atrakcji turystycznych, które należy odhaczyć z naszej przygotowanej wcześniej listy must-see. To miasto trzeba poczuć. Oczywiście mowa o stolicy Andaluzji, czyli Sewilli. Zanurzmy się zatem w jednych z bardziej nieoczekiwanych i zabawnych aspektach tego uroczego zakątku Hiszpanii.

Klimat Sewilli, czyli wrota do piekła

Po pierwsze, Sewilla jest gorąca. W miesiącach letnich naprawdę trudno tam wytrzymać. Odczucie przebywania w piekarniku potęguje fakt, że stolica Andaluzji nie leży nad morzem. Mieszkańcy od wieków praktykują zatem idealne rozwiązanie na upał: sjestę. Zgadza się, w środku dnia wszystko jest zamykane, aby ludzie mogli powrócić do swoich klimatyzowanych domów i uciąć sobie drzemkę. Zapytacie więc, jaki to ma sens w XXI wieku, kiedy biura są również chłodzone, a większość ludzi pracuje wewnątrz budynków? To pytanie również zadają sobie Sewilijczycy, tak więc część firm powoli odchodzi już od tradycji siesty.

Co tworzy wyjątkowy klimat Sewilli?

Sewilla godnie reprezentuje typowe atrakcje Andaluzji, o których mowa w kolejnych akapitach, jednak jeśli szukasz wyjątkowego sposobu na jej zwiedzanie, nie tak bardzo popularnego w innych regionach, dlaczego nie skusić na bryczkę? Te eleganckie powozy można znaleźć w całym mieście.  Oferują romantyczny sposób na zwiedzanie zabytków. W każdym razie, nawet jeżeli nie zdecydujemy się na przejazd, pozostaje podglądanie tych majestatycznych zwierząt przy południowej kawce na jednej z licznych uliczek lub placów, którymi akurat wędrują.

Stolica Andaluzji oraz stolica tapas

Porozmawiajmy teraz o kolejnej miłości Andaluzyjczyków, czyli słynnych tapas. Są to małe porcje jedzenia, które zamawia się razem z przyjaciółmi, tak aby każdy mógł spróbować jak najwięcej przysmaków. Ta tradycja jest popularna w całym regionie, ale właśnie szczególnie widoczna jest w stolicy, gdzie często dostajemy w barze jedno tapas w cenie napoju, który zamawiamy. Do tapasów trzeba jednak podchodzić ostrożnie, trudno jest bowiem wyliczyć odpowiednią ich ilość i często zdarza się, że zamówimy za dużo dobroci.

Czas na flamenco

Jeśli chcemy spalić trochę kalorii z naszego ucztowania tapas, dlaczego nie spróbować tańca flamenco? Sewilla jest kolebką tego pełnego pasji stylu tanecznego, a miejsc, w których można wziąć udział w lekcji lub obejrzeć przedstawienie, jest mnóstwo. Flamenco nie jest dla osób o słabej kondycji – wymaga dużo tupania i klaskania w dłonie. Popijanie sangrii oraz przyglądanie się profesjonalistom na pewno jest wystarczająco dobrą alternatywą na spędzenie wieczoru.

Perełka miasta, czyli La Giralda

Kiedy przeglądamy w wyszukiwarce różne regiony Hiszpanii, zawsze otrzymujemy podobne ilustracje, które przyćmiewają resztę zabytków danego miejsca. Jednym z typowych widoków pocztówkowych jest La Giralda. Nie możemy przecież mówić o Sewilli, nie wspominając o jej słynnej wieży. Ta oszałamiająca dzwonnica była pierwotnie częścią meczetu, ale później została przekształcona w katedrę. Oto zabawna część: aby dostać się na szczyt wieży, zamiast schodów trzeba wspiąć się po serii ramp. Najwyraźniej w tamtych czasach wieża służyła do transportu koni i innych ciężkich przedmiotów, więc rampy zostały zbudowane, aby ułatwić podnoszenie i opuszczanie większych ładunków. Tak więc wspinaczka na Giraldę, podobnie jak wspomniana wcześniej lekcja flamenco, może stanowić dla nas całkiem niezły trening.

Sewilla. Stolica pisarzy?

Przechadzając się ulicami Sewilli, na pewno w oczy rzucą nam się liczne pomniki nawiązujące do tutejszych pisarzy oraz poetów. Musimy wiedzieć, że Sewilla to miasto, które od dawna przyciąga i inspiruje pisarzy z całego świata. Wśród nich znajdują się m.in. Antonio Machado, poeta związany z pokoleniem 98, który zmarł na wygnaniu we Francji w czasie hiszpańskiej wojny domowej, a także Gustavo Adolfo Bécquer, autor romantycznej poezji i opowiadań z XIX wieku. Innym znanym pisarzem z Sewilli jest José María Blanco White, który zasłynął jako jeden z pierwszych hiszpańskich krytyków literackich, a także Carmen Laforet, autorka powieści „Nada”, uważanej za jedno z najważniejszych dzieł hiszpańskiej literatury powojennej. Dzięki takim pisarzom Sewilla zyskała sławę jako miasto, które stanowiło źródło nie tylko artystycznej inspiracji, ale i intelektualnego rozwoju w różnych epokach.

Jak mówią sevillanos?

No właśnie, to kolejna rzecz, z której słynie Sewilla. Stolica Andaluzji ma bowiem swój własny akcent, który jest uważany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych – bardzo ekspresywny i melodyjny, często kojarzony z kulturą flamenco i radosnym stylem życia mieszkańców miasta. Dla przeciętnego Hiszpana, identyfikacja mieszkańca Sewilli to bułka z masłem, nawet dla dobrze osłuchanego ucznia języka hiszpańskiego, nie będzie stanowić to większego problemu, po zaledwie paru usłyszanych zdaniach.

Zapraszamy na kurs języka hiszpańskiego on-line oraz stacjonarnie.