Gdzie dogadamy się po hiszpańsku?

Język hiszpański jest najbardziej rozpowszechnionym językiem romańskim na świecie i trzecim najczęściej używanym językiem po angielskim i chińskim. Jest on wykorzystywany w wielu krajach, od Ameryki Południowej po Afrykę Północną.

Najbardziej oczywistym miejscem, które przychodzi na myśl przeciętnemu Europejczykowi, jest Hiszpania – kraj z długą historią i bogatym dziedzictwem kulturowym. Ze względu na bliskość geograficzną to właśnie ten wariant jest najczęściej uczony w polskich szkołach czy prywatnych szkołach językowych. Przyjmuje się, że w hiszpańskim mieście Valladolid odnajdziemy „podręcznikowy” hiszpański (oczywiście jest to idealizowanie rzeczywistości, gdyż w każdym wariancie pojawiają się tzw. naleciałości regionalne). Jeżeli chodzi o kontynent amerykański, to mieszkańcy USA mają z kolei do czynienia z domyślnym dla nich wariantem meksykańskim.

W jakich krajach hiszpański jest językiem urzędowym?

Język hiszpański jako urzędowy występuje w siedmiu krajach Ameryki Południowej: w Argentynie, Boliwii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Paragwaju i Peru. W tych krajach hiszpański ma swoje odmiany regionalne i dialekty, a odkrywanie tego bogactwa lingwistycznego to nie lada gratka dla miłośników niuansów językowych.

Kolejne kraje hiszpańskojęzyczne to Meksyk, Kuba oraz Dominikana. Meksyk jest tak ogromnym krajem, że tylko w jego obrębie występuje kilka dialektów. Na Kubie i Dominikanie istnieje silna tradycja mieszaniny języków afrykańskich z hiszpańskim. Podobnie rzecz się ma również w czterech państwach Ameryki Środkowej: Gwatemala, Honduras, Nikaragua i Salwador. W tych krajach możemy zaobserwować mieszankę hiszpańskiego z lokalną kulturą i tradycjami.

Nie należy zapomnieć o mało znanych, lecz niezwykle ciekawych Ceucie i Melilli – dwóch hiszpańskich enklawach na północy Maroka. W tych miastach również usłyszymy ciekawe odmiany hiszpańskiego.

Wreszcie istnieje kilka innych mniejszych terytoriów na całym świecie – takich jak Portoryko czy Filipiny, gdzie na podstawie hiszpańskiego powstał język kreolski o nazwie chavacano, którym mówi około 300 tysięcy mieszkańców Filipin.

Jaki procent ludności świata mówi po hiszpańsku?

Według statystyk z 2020 roku około 5% ludności świata mówi po hiszpańsku. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie – drugi pod względem liczebności uczących się go osób (po chińskim). Ponadto istnieje około 500 milionów osób na całym świecie, które posługują się językiem hiszpańskim jako swoim pierwszym językiem.

Czy język hiszpański jest trudny do nauki?

Jest on jednym z najpopularniejszych języków na świecie, a wielu ludzi zastanawia się, czy jest trudny do nauki. Odpowiedź na to pytanie może być różna dla każdego. Przede wszystkim, nie można zapomnieć, że każdy nowy język to całkowicie nowy świat oraz światopogląd. Nawet jeżeli jako Polacy, chcemy nauczyć się np. języka czeskiego, to musimy zacząć od tego, co zwykle: alfabet, kolory, zwierzęta. Na pewno będzie nam łatwiej ze względu na to, że słownictwo jest niezwykle podobne, ale nie zmienia to faktu, że i tak musimy wszystko przerabiać od zera. Analogiczną sytuację mają osoby, które już opanowały jeden z romańskich języków, np. włoski czy portugalski. Mogą one pomóc, jednak i tak trzeba zacząć kurs hiszpańskiego od poziomu A1. Nie poleca się zaczynać nauki dwóch języków z tej samej rodziny w zbliżonym czasie, ponieważ bardzo prawdopodobnym jest, że bedą się nam mieszać. Najpierw trzeba opanować jeden z nich w stopniu zaawansowanym, a potem zaczynać przygodę z kolejnym.

Cechy charakterystyczne dla języka hiszpańskiego

Istnieje kilka cech charakterystycznych dla tego języka, które mogą ułatwić proces nauki. Na przykład wielu ludzi twierdzi, że fonetyka hiszpańskiego jest łatwiejsza, niż innych języków europejskich, ze względu na brak trudnych reguł fonetycznych. Ponadto istnieje kilka reguł gramatycznych, np. brak rodzin liczebników, brak odmiany przez przypadki, które mogą być relatywnie łatwe do opanowania dla osób bez dobrej podstawy gramatycznej lub bez odpowiedniej ilości czasu na ćwiczenia. Warto słuchać piosenek oraz oglądać wszechobecne seriale, aby na początek wyłapać podstawowe zwroty po hiszpańsku i osłuchać się z wymową. Przede wszystkim, trzeba zainteresować się kulturą, to z niej w trudniejszych chwilach, czerpie się dodatkową motywację.